GÜNÜBİRLİK DAİRE KİRAYA VEREN EV SAHİPLERİNİN DİKKATİNE

Değerli Ev Sahipleri

22 Kasım 2016 tarih ve 29896 sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan 678 sayılı OLAĞANÜSTÜ HAL KAPSAMINDA BAZI DÜZENLEMELER YAPILMASI HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME’ (KHK) ile günübirlik kiralanan evler,” de konaklayanların da kimlik bilgilerinin ilgili kolluk kuvvetlerine bildirilmesi zorunluluğu getirilmiştir.

Buna göre söz konusu Kanun Hükmünde Kararname’nin 2’inci maddesi ile 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun 2 nci maddesinin birinci fıkrasına “günübirlik kiralanan evler,” ibaresi eklenmiştir.

Bu düzenleme gereği daha önce Otel, motel, han, pansiyon, bekar odaları, kamp, kamping, tatil köyü ve benzeri her türlü, özel veya resmi konaklama yerleri ile özel sağlık müesseseleri, dinlenme ve huzur evleri, dini ve hayır kurumlarının sosyal tesisleri için yapılmakta olan kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak yapılan kimlik bildirim uygulaması kapsamına günübirlik kiralanan evler de eklenmiştir.

Buna göre kimlik bildirim zorunluluğu getirilen (günübirlik kiralanan evler dahil) özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorundadırlar. Bu kurala uymayanlar için de çeşitli cezai yaptırımlar uygulanabilecektir.

Bu nedenle ünitelerini günübirlik kiraya verenlerin yapılan yeni düzenlemeye göre hareket etmeleri ve bu konudaki Aydoğan A.Ş. yi mutlaka bilgilendirmeleri gerekmektedir.